Duizenden woningen Den Haag krijgen aardwarmte
maandag 08-03-2010, Den Haag
In Den Haag Zuidwest worden 4.000 woningen met diepe aardwarmte verwarmd. Staedion en Vestia gaan samen met de gemeente en energiebedrijven dit zogenaamde geothermie-project uitvoeren. Met dit project neemt de uitstoot van CO2 in dat gebied met circa 4.000 ton per jaar af. Dat past in het streven van Den Haag om de stad halverwege de eeuw CO2-neutraal te maken.
Aardwarmte is een vorm van duurzame energie die in deze omvang de uitstoot van CO2 met meer dan 70 procent beperkt ten opzichte van traditionele verwarming. Den Haag kiest voor deze energiebron, omdat warmte uit de grond onuitputtelijk is en er ook geen uitstoot van schadelijke gassen ontstaan. Niet alleen de toepassing van diepe aardwarmte voor een woonwijk is bijzonder in Nederland. Dit geldt ook voor de gezamenlijke aanpak. De samenwerking is vastgelegd in het Convenant Geothermie.
Het project vergt een investering van 46 miljoen euro. De investeringen zitten voor een deel in de aanleg van de geothermiebron, maar vooral in de kosten van de leidingen en andere faciliteiten om de woningen aan te sluiten op de aardwarmte. De toekomstige bewoners hoeven niet te vrezen voor hoge energietarieven.
Hoe werkt het?
Aardwarmte komt uit de kern van de aarde. Onder Den Haag bevindt zich op ruim 2.000 meter diepte een laag zandsteen. Omdat die laag waterdoorlatend is, kan warm water, afkomstig uit de aardkern, er goed uit omhoog worden gepompt. Dit water, met een temperatuur van ongeveer 75 graden celsius, is goed bruikbaar voor verwarming van ruimtes en tapwater. Nadat de warmte via warmtewisselaars aan het water is onttrokken, gaat het via een pomp terug in de aarde. Er wordt dus geen water onttrokken aan de aarde.
Naast Den Haag werd al eerder in Nederland geëxperimenteerd met aardwarmte. In Heerlen lagen er 2001 al plannen om mijnwater te gebruiken als energiebron. Tussen 2004 en 2008 werd onderzocht of het water in de oude mijngangen geschikt zou zijn voor het verwarmen en koelen van huizen en gebouwen. Op 1 oktober 2008 werd de mijnwater-energiecentrale in werking gesteld en voorziet nu ruim 350 woningen, winkels, zorgcentra en scholen van zowel verwarming als verkoeling.
Bron: Aedesnet.nl
(advertentie)
